Shim Stock Rolls
| Manufacturer | Precision Brand |
| Product Code | Shim stock 22630 |
| Shipping | Shipped in 6-8 weeks |
| Stock Availability | Available On Demand |
PRODUCT DESCRIPTION / OVERVIEW
Advantage of the Shim Stock Rolls:
- Shim Stock Rolls include a roll of shim that are convenient to store and carry. All of its applications will be accurate due to its precision rolling. Shim Stock comes in thicknesses ranging from 0.0005"" to 0.032"". Shim stock can be simply stamped, bored, cut, machined, sheared, or drilled to fit any purpose. Standard widths are 6"" or 12"".
ABOUT THE PRODUCT
| Country of Origin: | USA | |||||||||
| Industry the product belogs to: |
| |||||||||
| Application of the product: | ||||||||||
| Compatible machine: | ||||||||||
| Supplier location: | Navi Mumbai |
PRODUCT SPECIFICATIONS
| Material: | Stainless Steel |
| Thickness: | 0.3 mm |
| Width: | 150 mm |
| Length: | 1.25 m |
FAQs
Shim stock is used for precision alignment, tooling, machine adjustment, and filling small gaps in mechanical assemblies.
Yes. Shim stock can be cut using scissors, tin snips, or a utility knife depending on the thickness and material.
In most cases, shims are considered single-use for accurate spacing, but thicker steel or stainless steel shims may be reused if they are not deformed.
They come in Metric Steel, Stainless Steel, Brass, and Blue Tempered Steel, each selected based on corrosion resistance, malleability, and application.
Thickness depends on the alignment or tolerance requirement. Precision Brand shim stocks come in multiple thicknesses (0.10 mm, 0.20 mm, 0.30 mm, etc.) to match machine requirements.

