Lean Shelf Wagon
| Manufacturer | K.Hartwall |
| Product Code | Lean Shelf Wagon |
| Shipping | Shipped in 6 to 8 Weeks |
| Stock Availability | Out of stock |
PRODUCT DESCRIPTION / OVERVIEW
Advantage of the Lean Shelf Wagon:
- The Lean Shelf Wagon is a multipurpose load carrier for both internal and external logistics. Dimensionally optimized for space utilization and high vehicle fill, the Shelf Wagon is ergonomic to use with its height adjustable shelves. A robust unit with low maintenance requirement. It is compatible with all other K.Hartwall towable dollies for safe and efficient transport in tugger trains. It can be used in tugger trains. [Accessories/Options 1. ESD Compatibility. 2. Total Brake on 1 or 2 swivel wheels. 3. RFID &Tracking compatibility. 4. 6 Wheel option for 360 degree spinning. 5. Catch for towing one or two lines of Lean dollies. 6. Wheel Spacer. 7. Forklift Guide. 8. Transport & non-contamination cover.]
ABOUT THE PRODUCT
| Country of Origin: | Finland | ||
| Industry the product belogs to: |
| ||
| Application of the product: | |||
| Compatible machine: | |||
| Supplier location: | Navi Mumbai |
PRODUCT SPECIFICATIONS
| Weight: | 113 kg |
| Width: | 806 mm |
| Height: | 1680 mm |
| Length: | 1260 mm |
FAQs
The Lean Shelf Wagon is a multipurpose load carrier designed for both internal and external logistics, suitable for transporting various items efficiently.
It features dimensionally optimized design for high vehicle fill and height-adjustable shelves for ergonomic use.
Yes, it is compatible with all K.Hartwall towable dollies, allowing safe and efficient transport in tugger trains.
No, it is a robust unit designed for durability and requires low maintenance.
Available options include ESD compatibility, total brake on one or two swivel wheels, RFID and tracking compatibility, 6-wheel option for 360-degree spinning, towing catch for one or two lines of Lean dollies, wheel spacer, forklift guide, and transport/non-contamination cover.

